Okolie

Martinské hole (leto) – Summer park Martinky

Stredisko Summer Park Martinky sa nachádza v Malej Fatre, priamo nad mestom Martin, v nadmorskej výške 1 150 – 1456 m n. m. Je známe nádhernou prírodou a výhľadom na všetky slovenské horstvá a na Martin. Aj počas letnej turistickej sezóny má Turiec dovolenkárom a turistom čo ponúknuť. Národné parky, hustá sieť cyklotrás, akvacentrum, jazdecké ranče, kúpele. Kam oko dovidí – samé hory. Medzi najspokojnejších návštevníkov Martiniek určite patria milovníci hôr, výstupov a prechádzok v krásnej prírode. Hradba kopcov obkolesuje Martinky a Turčiansku kotlinu zo všetkých strán.

web: www.martinky.com

 

Martinské hole (zima) – lyžiarske stredisko

Lyžiarske stredisko Martinské hole je významné lyžiarske stredisko, v pohorí Malá Fatra, v blízkosti mesta Martin, ktoré môžete navštíviť okrem auta aj sedačkovou lanovkou z Podstrání (Martin). K dispozícii je Vám 7 lyžiarskych vlekov, nová 6-sedačková lanovka, 9 lyžiarskych tratí s rôznymi stupňami obtiažnosti, SKI-servis, požičovňu lyží a lyžiarsku škôlku pre malých i veľkých lyžiarov. Milovníkov bežeckého lyžovania potešia bežecké trate v areály strediska, ako aj na hrebeni Martinských Hôl. Na konci zimnej sezóny sa koná rozlúčkový karneval na snehu.

Lyžiarsky areál Martinské Hole je situovaný v Lúčanskej časti Malej Fatry nad mestom Martin a okrem jedinečného výhľadu na Turčiansku kotlinu a okolité horstvá je známe veľmi dobrými snehovými podmienkami počas celej zimnej sezóny a dlhoročnou tradíciou každodenného kvalitného upravovania zjazdových tratí.

Priemerná výška snehovej prikrývky sa blíži k 80 cm čo je dané najmä nadmorskou výškou, ktorá je od 650 m.n.m do 1480 m.n.m. 

Prístup do strediska je možný sedačkovou lanovkou z Martina, časť Stráne alebo prístupovou cestou z Martina, časť Kolónia hviezda.

web: www.martinky.com

 

Valčianska dolina – lyžiarske stredisko Snowland 

Športovo-rekreačné stredisko v štýlovej horskej architektúre nachádzajúce sa v pohorí Malá Fatra – len 12 km od mesta Martin.

Priaznivo položený severo-východný svah vytvára dobré podmienky pre lyžovanie a snowboardovanie od decembra až do marca. Upravované a technickým snehom zasnežované lyžiarske svahy sú položené v nadmorskej výške 510 až 830 m, na ktorých je 6 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 4700 m a obtiažnosťou od ľahkých cez turistické a mierne.

Snowland návštevníkom ponúka novú modernú 4-sedačkovú s dľžkou 1320m, prevýšením 330m a prepravnou kapacitou 2000 osôb za hodinu a 5 lyžiarskych vlekov s celkovou kapacitou 5200 osôb za hodinu. Pre najmenších a začínajúcich lyžiarov je pripravený minivlek s lyžiarskou alebo snowboardovou školou.

V letnom období prostredie a vybavenie strediska poskytuje veľa možností pre usporiadanie rôznych spoločenských a športových podujatí : športové dni, tenisové /volejbalové, futbalové/ turnaje, firemné akcie, semináre, grilovanie v prírode, svadby, oslavy, posedenia, výlety …

web: www.snowland.sk

 

Jasenská dolina – lyžiarske stredisko, letné stredisko

Jasenská dolina patrí medzi najznámejšie veľkofatranské doliny. Nachádza sa na turčianskej strane Veľkej Fatry, pod severnými svahmi vrchu Lysec (1381m), 12 km juhovýchodne od Martina. Je to celoročné rekreačné centrum. Nadmorská výška 540 m n. m. Spoločnosť JASED, s.r.o. prevádzkuje v Jasenskej doline lyžiarske strediská KAŠOVÁ a LEHOTA.

V Jasenskej doline sú výborné podmienky i pre bežecké lyžovanie a horskú turistiku. Upravované sú 3 bežecké trate v dĺžke celkom 7 km, značené trate majú dĺžku 3 km. Východiskom je stredisko KAŠOVÁ. Lyžiarska sezóna trvá podľa klimatických podmienok od polovice decembra do konca marca – prípadne polovice apríla. Hromadnú dopravu do strediska zabezpečuje SAD podľa podmienok. V stredisku je zabezpečená poriadková služba.

web: www.jasenskadolina.sk

 

Múzeum Slovenskej dediny skanzen Martin 

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku.

Expozícia podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia.

Pôvodným zámerom Slovenského národného múzea v Martine bolo vybudovať expozíciu podávajúcu ucelený obraz o tradičnej stavebnej kultúre a bývaní na území celého Slovenska (s jednotlivými typovými a regionálnymi stavebnými špecifikami).

Do súčasnosti sa zatiaľ zrealizovali celky expozičných objektov z Oravy, Liptova, Kysúc–Podjavorníkov. Región Turiec v zmysle pôvodného zámeru zatiaľ nie je dokončený. 
Výstavba ostatných celkov expozície bola značne pozastavená po roku 1990.

Do súčasnosti sa realizovala výstavba v regióne Turiec za finančnej podpory mesta Martin a Ministerstva kultúry SR.

web: www.skanzenmartin.sk

 

Hrad Strečno

Strečniansky hrad stojí na začiatku strečnianskej tiesňavy proti toku Váhu na jeho ľavom brehu na strmej vápencovej skale vo výške asi 420 m.n.m.. Praveké nálezy dokazujú, že hradná vyvýšenina bola obývaná už v dobe bronzovej a železnej. Strečno patrilo medzi kráľovské hrady. Hoci prvá písomná zmienka o ňom pochádzala až z roku 1316, s istotou môžeme predpokladať, že existoval už v 13. storočí.

web: stránko o Hrade Strečno

 

Plte Strečno

Obnovenie tradičnej dopravy umožňuje návštevníkom zoznámiť sa s neobyčajným množstvom kultúrnych, historických, prírodných a technických zaujímavostí, ktoré poskytuje sedem kilometrov splavovaného úseku. O zaujímavostiach oboznamujú v odbornom výklade vodcovia plavidla – pltníci v krojoch. 

web: www.plte.strecno.sk

Nie je možné pridávať komentáre.